Jak vybírat kočkuJak vybrat tu pravou – návod pro začátečníky i pokročilé

Často se setkáváme s názorem, že nejlepší způsob je přijít do útulku či depozita, hezky si tam sednout a počkat, která kočka si vás vybere.
Je to dobrý plán, ale nevyjde vždycky. Často s je realita taková, že po příchodu cizince se všechny kočky tak nějak vypaří.

Občas zůstane jedno zvíře s vámi, ale tam můžete vsadit boty, že je to absolutní extrovert, který kamarádí s každým.
Při tomto postupu spolehlivě minete bázlivější – opatrnější kousky, které v dalším životě často bývají těmi nejvděčnějšími a nejvěrnějšími parťáky.
Jak na to tedy lépe a chytřeji?

Zavolejte do útulku, domluvte si návštěvu a promluvte s kočičím personálem. Ten ví, o svých svěřencích všechno. Často je to člověk, který je v útulku či depozitu personálem i ředitelem v jedné osobě a tak budete na správné adrese. Promluvte si předem – po telefonu, alespoň krátce, abyste si připravili půdu, zjistili zda mají “vhodný model na skladě” a zda útulková pravidla hry a vaše představa o životě s kočkou ladí dohromady.

Nedivte se, když se vás bude kočičí sluha vyptávat. Vy se ostatně také potřebujete a chcete na mnoho věcí zeptat.
Kočičí personál investoval spoustu času, práce a peněz do toho, aby z pouliční či odložené chudinky udělal kočku připravenou na nový domov. Kočičí personál má své svěřence rád a rozhodně je nedá komukoli, jen proto, že si řekne.

Povězte kočičímu personálu o sobě, o své rodině, o tom, kolik vás je doma a jestli máte doma děti, jiná zvířátka, staroušky. Řekněte mu, jestli bydlíte v malém bytě, velkém bytě nebo domě. Jestli už kočky máte a chcete kočičího kamaráda i pro ně, jestli chcete sólokočku – výhradní kamarádku člověka. Jestli se vám nějaké barevné provedení líbí více než jiné, jestli máte nějaké přání, zda to má být kočička či kocourek. Chcete jednu nebo rovnou zvažujete dvě?

A určitě řekněte kočičímu personálu, jakou máte představu o soužití s kočkou a jak to zapadá do způsobu vašeho života.
Tohle je prosím klíčový bod – ten ze všech nejdůležitější. I kdyby se vám kočka sebevíc líbila, pokud její potřeby a styl života neladí s vaším, nebudete spolu šťastní a o to tady jde. O to, jak váš (a kočky) život zlepšit, ne zkomplikovat.

Pamatujte na to, že spolu s kočkou prožijete pěkných pár let, že to není jen nyní a letos a že jak říká Malý princ – “jste navždy zodpovědní za toho, koho jste k sobě připoutali”. Ve vašem životě – v blízké i vzdálenější budoucnosti – mohou proběhnout různé změny a překvapení, ale váš kočičí kamarád vás bude potřebovat pořád.

Naslouchejte, co vám kočičí personál říká, pracujte s jeho doporučeními a znovu vše pečlivě zvažte. Buďte otevření různým možnostem, na které jste na začátku třeba ani nepomysleli. Nechte se vést svým srdcem, ale nevypínejte rozum.