KASTRACE KOČEK aneb NEMNOŽTEProč? Protože je jich moc, a protože kočky v této záležitosti jednají pouze pudově. Jejich strategie je jednoduchá – čím víc, tím líp…a risk je zisk. Se ztrátami si kočky hlavu nedělají, ani s rizikem přemnožení a jeho důsledky.
Ty řešíme až pak my lidé. Zásada “přežijí jen silní” se v našem moderním světě již nenosí v doslovném provedení a my jí nechceme přihlížet ani u našich domestikovaných zvířecích miláčků.
Jediný (humánní) způsob jak krotit možnost populační exploze u koček jsou kastrace. Kocour si nenavleče kondom až vyrazí za kočkami a kočky nebudou pravidelně zobat pilulky, aby zabránily nechtěnému těhotenství. Ostatně žádné antikoncepční “pilulky” pro kočky neexistují. To, co někteří nezodpovědní veterináři lidem prodávají jako antikoncepci, nebylo pro kočky vyrobeno a užívání těchto přípravků je nebezpečné pro kočičí zdraví.

Pro kočky a kocoury, kteří mají možnost chodit ven, je kastrace důležitá, protože:

Nebudou se toulat a tak jim nebude v takové míře hrozit, že se ztratí, zraní, zajede je auto…
Kocouři se nebudou rvát s jinými kocoury a vy ušetříte za veterinu a nebudete muset ošetřovat jejich kousance a škrábance…
Kočky vám nebudou dodávat koťata. Věřte, že zodpovědně vychovat vrh koťat, je daleko dražší, než zaplatit kastrace…
Vaše kočka či kocour se nenakazí Felv nebo FIV, což jsou nevyléčitelné nemoci koček, které se přenášejí především krví a pohlavním stykem…
Váš kocour vám nebude značkovat kolem domu, a když ano, tak to zdaleka nebude tak cítit jako značkování nekastrovaného kocoura…

Kastrace je však důležitá i pro kocoury a kočky žijící v bytech, protože:

Nekastrovaný kocour prostě smrdí a v bytě je to pohroma…
Mrouskající kočka je poněkud nesnesitelná a poslouchat její mroukání bývá mnohdy pěkně otravné. Některé kočičky jsou cudnější, ale některé se vážně chovají jako pořádné hysterky…
Kočka, která nezabřezne, začne brzy mrouskat znovu….a tak stále dokola…. a marné touhy, nikdy nikomu neprospěly. Kočky to vystavuje zvýšenému riziku zánětu dělohy a věřte, že je to záležitost častá. Při zánětu dělohy může jít vaší kočičce o život a ani vaše peněženka nebude ráda, až vás situace přinutí to řešit….
Skoro u každé dospělé nevykastrované bytové kočky, která se dostala do útulku, jsme zánět museli řešit. A v mnoha případech šlo i o mladé, sotva dospělé kočičky.
P.s. Ještě důležitější jsou kastrační programy pro tzv. ferální kočky. Ty se na ulici octli právě vinou lidské nezodpovědnosti a mají dost starostí samy se sebou. Opravdu není ku prospěchu, aby se množily, i když jim k tomu pud velí.
Podpořte organizace, které tyto programy financují nebo zajišťují nějakou tou korunou. Vaši pomoc potřebují, protože místní úřady a další instituce tyto věci prostě neřeší.
P.p.s. Pokud vás rozněžňuje pomyšlení na kočku s koťátky, dejte na 3 – 4 měsíce zázemí kočce bez domova, která se nechtěná a s nechtěnými koťaty ocitla na ulici. Stačí spojit se s útulkem dle vlastní volby. Užijete si “miminka” a ještě vás bude hřát dobrý skutek.