Výbava – co budete potřebovat?Ze všeho nejdřív PŘEPRAVKU

V té si ponesete vaši novou kočičí kamarádku domů. Jakýkoli jiný způsob transportu nedoporučujeme z důvodu bezpečnosti a kočku bez přepravky nevydáme. V nouzi vám můžeme přepravku půjčit. Plastová je praktičtější a bezpečnější než přepravky látkové, ale o něco hůř se nosí v ruce. Je to rozhodně lepší volba, pokud kočku přepravujete autem nebo na delší vzdálenosti. Pomyslete i na to, že i ta nejmenší kočička jednou vyroste a nosit 2 pětikilové macky v jedné přepravce je úkol výhradně pro silné chlapy.

KOČIČÍ TOALETA

Vřele doporučujeme krytý záchůdek. Je diskrétnější a kočky nadělají méně nepořádku kolem. Dvířka jsou diskutabilní, některé kočky se jich bojí (nebo nechápou) a pak se může stát, že potřebu vykonají před záchodem.

LOPATKA

Jednoduchá lopatka s většími oky, je zpravidla nejlepší volba. Kočky mají rády čistý záchod a vybírání 2 denně bude v důsledku fajn i pro vás. Lopatka s většími oky vám umožní vybrat, co je třeba a nechá čisté stelivo k dalšímu použití (nejlépe funguje spolu s hrudkujícími stelivy).

STELIVO

Naším jednoznačným favoritem jsou hrudkující steliva. Může se jednat o „písek“ nebo stelivo dřevěné, které je mým osobním favoritem. Cena se jeví vyšší, ale jde dobře vybrat a díky tomu je spotřeba pomalejší než u steliv typu písek. Velký pytel za cca 700,- kč vydrží 2 kočkám minimálně čtvrt roku a možná i déle…

ŠKRABADLO NEBOLI KOČIČÍ STROM

Většina koček si myslí, že čím větší tím lepší a mnohé si myslí, že čím vyšší, tím lépe. Výběr je velký, ceny a kvalita různé. Kočičí strom je škrabadlem, pelíškem, rozhlednou, hračkou a prolézačkou v jednom. Na broušení drápků stačí i sloupek nebo nebo noha od stolu obalená sisalem, ale pozor – i zde na velikosti záleží. Kočky se chtějí při škrábání pořádně natáhnout, takže 80 cm vysoký sloupek je dobrá volba. Některé kočky si potrpí na škrabání horizontální a pak přijdou vhod různá kartonová škrabadla.

SÍTĚ DO OKEN/NA LODŽII

Nejde sice přímo o část kočičí výbavy, přesto doporučujeme mít okna zajištěná sítí. Kočka obvykle sama od sebe z okna neskočí, ale může se stát, že kolem poletí moucha nebo pták a kočka se po nich automaticky ožene a z okna spadne. Takových případů se stává mnoho a kočky velmi často končí s těžkými poraněními na veterině nebo po pádu zpanikaří a utečou.
Ideální je nechat si okno zasíťovat firmou, která se na tuto práci specializuje, případně si síť koupit a namontovat ji svépomocí. Jistým řešením jsou i sítě proti hmyzu, ty ale nejsou koncipovány na váhu kočky, pokud by se rozhodla po ní šplhat. Pokud máte akčnější šelmu, doporučujeme raději sítě klasické, které jsou pro kočku bezpečné.

MISKY

Na vodu se nejlépe hodí keramické, na granule plastové a na mokré jídlo jsou u nás v kurzu ploché nerezové mističky.

GRANULE

U domácích koček jsou často základem stravy, proto doporučujeme investovat do kvality. Granule ze supermarketů a diskontních řetězců nejsou to pravé. Doporučujeme nákupy ve
větším množství, z praktických důvodů realizované na eshopech. Tak dosáhnete dobrého poměru cena-výkon.

Kočky jsou od nás zvyklé na kvalitní krmení, snažíme se kupovat jen to nejlepší, aby  měly dobrý základ. Rádi vám doporučíme kvalitní značky granulí. Pro zdraví kočky je kvalitní strava velmi důležitá.

MOKRÉ JÍDLO – KAPSIČKY, KONZERVY ATD.

Výběr je velký, kvalita a preference koček rozličné. Pro 1 až 2 kočky v domácnosti je asi praktičtější vybírat kapsičky a menší konzervy. Jídlo, které 2 dny „odpočívalo“ v lednici v konzervě již kočka nejspíš nebude chtít.

U nás se „mokré“ servíruje 2 x denně, ráno a večer, ale jednou za den nejspíš postačí. Kočka zpravidla sní 50-100g na jednu porci, záleží na kontextu a velikosti kočky.

A DÁLE, HRAČKY, PELÍŠKY, KUKANĚ, DOMEČKY…

P.S. Nákupy pro kočky (a domácí mazlíčky vůbec) jde nejlépe realizovat na eshopech. Nejde jen o ceny, ale i o fakt možné dovážky domů – s ohledem na rozměry a váhu běžných zvířecích nákupů je to vskutku neocenitelné.