Co byste měli vědět o očkování koček



Článek je uživatelskou radou pro majitele kočičích mazlíčků, kteří se rozhodují, zda mají svou kočku nechat očkovat a proč a pomoci jim, aby pro svou kočičku vybrali to správné očkování ve správný čas.

Základní očkování koček je důležitou součástí péče o kočky. Očkování doporučujeme i pro kočky chované výhradně v bytě. I když někteří veterinární lékaři mají pocit, že je to zbytečné.

Podle našich zkušeností a odborného názoru našich veterinářů (www.vetvin.cz) je správné aby, majitel kočky nechal pravidelně očkovat. Ve většině případů tím máme na mysli základní kočičí očkování proti virózám –proti kočičí rýmě, kaliciviroze a panleukopenii. Tyto vakcíny bývají někdy označené zkratkou RCP a také se jim říká Trojkombinace.

Základní očkování je vhodné (a užitečné) pro naprostou většinu koček. Výjimky samozřejmě jsou, zpravidla je určuje věk a zdravotní stav.

Proč je to důležité?

  • Na potlačení viróz nejsou léky, kočky (i lidé) se v těchto případech léčí jen zmírňováním příznaků, příp. podporou vitamíny.
  • Viry kočičích nemocí můžete domů přinést vy – na šatech, botách.
  • Kočka se může s viry setkat (a nakazit) i v čekárně u veterináře.
  • Pokud se kočka ocitne mimo domov, není nijak chráněná. Je jedno jestli proto, že se ztratila a je venku nebo proto, že musela třeba na dobu vaší pracovní cesty k přátelům nebo babičce a ti mají doma další kočky. V těchto situacích vstupuje do hry i stres a ten kočičí imunitu oslabí.
  • Kočka chovaná výhradně v bytě nemá jak si vlastní imunitu přirozenou cestou utužit.
  • Panleukopenie  – není –li včas rozpoznaná, může skončit smrtí. Navíc je tento virus značně čilý a odolný a obyčejně zasáhne všechny kočky v domácnosti. Speciálně proti panleukopenii funguje vakcína opravdu dobře.

Kdy očkovat?

  • Podmínkou pro úspěšné očkování je očkovat kočku ve chvíli, kdy je zdravá a úplně fit. Není dobré činit tak společně s kastrací či odčervováním, nápor na kočičí organismus je pak zbytečně velký.
  • Pokud se kočka očkuje poprvé v životě, je třeba dvou aplikací, po první dávce je třeba ve čtvrtém týdnu aplikaci vakcíny zopakovat (tolerance je cca +3 dny navíc).
  • Koťata se mohou poprvé očkovat po ukončení 8. týdne života.
  • V dalších letech je třeba kočku přeočkovat vždy po roce. Tolerance je v tomto případě +1 měsíc.
  • Pokud lhůtu „prošvihnete“ je třeba začít zase úplně od začátku.
  • Užívání ATB těsně před nebo krátce po očkování účinek vakcinace znehodnotí. V takové situaci je lépe počkat a posunout očkování. Odstup by měl být alespoň 10 -14 dní.

Výběr vakcíny

Na českém trhu je v nabídce více typů základních vakcín. Zeptejte se veterináře, jaké vakcíny používá a nechte si doporučit nebo si vyberte. Sázet na nízkou cenu není dobrá taktika, v případě vakcín s cenou roste i kvalita.

Jasná jednička je vakcína PUREVAX RCP, švýcarského výrobce. Je mimořádná i tím, že její receptura snižuje riziko tzv. postvakcinačního sarkomu a dobře se snáší i celkově. Je z dostupných vakcín nejdražší, ale rozdíl není likvidační a pokud můžete, vyberte si ji.

Levnou variantou je česká vakcína BIOFEL. Její nákupní cena je nízká (pár desítek korun), ale je to 50 let stará receptura a už opravdu „vyšla z módy“. Často se s ní setkáte u starších veterinárních praktiků nebo ve „venkovských“ ordinacích. Závěr tedy je – pokud můžete, vyhněte se jí.

V tzv. střední třídě najdete další varianty jako je Versifel, Felocell, Feligen, Nobivac.

Pokud neplánujete cestovat s kočkou mimo hranice ČR, nenechte si „vnutit“ očkování proti vzteklině. Někteří veterináři je stále ještě dávají automaticky, přestože očkování proti vzteklině pro kočky povinné není. Na rozdíl od psů. V ČR je riziko nákazy vzteklinou téměř nulové a vakcína je hodnocená jako poměrně zátěžová.